Červenec 2016

Dark Lady

4. července 2016 v 11:59 | Terry
V pořadí jedenácté studiové album, které vyšlo v květnu 1974. Album bylo opět nahráno ve spolupráci se Snuffem Garretem - hudební producent a Alem Cappsem, který je autorem aranžmá. Toto album bylo třetím a zároveň posledním albem nahraným u společnosti MCA. Zároveň to také bylo poslední album, které se objevilo v úspěšném televizním pořadu The Sonny & Cher Comedy Hour. Albu se dostalo velice pozitivních ohlasů od kritiků, ale na rozdíl od předešlých , která produkoval Garrett, nedosáhlo nijak velkého úspěchu.

V průběhu téhož roku, kdy vyšlo toto album se Cher a Sonny Bono rozvedly, zož také vedlo k rozpadu dua Sonny & Cher. Na čas tak skončila jejich televizní i hudební kariéra. Vzhledem k tomu, jaký úspěch zaznamenala obě předchozí alba z Garrettovy produkce, Dark Lady se také držela stejného stylu, tedy balady.

V tomto období kariéry přitahovala Cher mnoho mladých fanoušků, díky svému stylu "Glamour popu" Dark lady bylo poslední studiové album vydané u MCA. Společnost následně vydala ještě kompilační CD, kde byl nad písmenem E přízvuk, tedy Chér. U následujících alb, která vyšla u Warner Bros byl tento přízvuk odstraněn.

První skladba na albu pochází od Alana O´Daye a nese název "Train of thought". V hudebních žebříčcích však píseň žádný velký úspěch neměla. Tří písně pochází z pera Johnnyho Durrilla a poslední skladba "Apples Don't Fall Far From The Tree" je od Boba Stonea, který je též autorem první úspěšné skladby sedmdesátých let "Gypsys, Tramps & Thieves". Na albu se také objevily dvě cover verze, jde o písně "What'll I Do", jež je ústředním songem filmu Velký Gatsby a "Rescue Me" nejslavnější píseň z roku 1965 od americké zpěvačky Fontelly Bass. Cher také skládá hold Bette Miller v retro kousku "Miss Subway of 1952".

Albu se dostalo pozitivních ohlasů od hudebních kritiků. O několik desetiletí později udělil Peter Fawthrop z All music (internetová hudební encyklopedie) tři hvězdičky a označil jej za mnohem "pozitivnější" než dvě předcházející. Podle jeho slov byla Cher na počátku sedmdesátých let mnohem přirozenější. O cover verzích které album obsahuje prohlásil: "je vždy zábavné poslouchat její ztvárnění klasiky."
Rolling Stones se o alby vyjádřil ve smyslu, že by to konečně mohlo být to pravé, které vynese Cher mezi přední umělce, v kombinaci jejího nezaměnitelného hlasu, skvělých písní a vynikají produkce. O Cher pak časopis napsal, že je to nejen velká osobnost, ale i zpěvačka s velikým repertoárem různých žánrů.

V srpnu roku 1993 vyšlo album na CD v kombinaci s albem Half Breed. CD obsahovalo všechny písně z obou alb. Album Dark Lady však na CD doposud samostatně vydáno nebylo.

Hitparády

Album debutovalo v žebříčku Billboard 200 na 191. místě na začátku června 1974. Nejvyšší pozice dosáhlo umístěním na 69. místě. Na konci června de album umístilo také v kanadském žebříčku Canadian Albums Chart a to na 98. místě, kde v červenci nakonec dosáhlo až na 33. pozici. Stejně jako předchozí alba se mu však nepodařilo umístit v žádném z žebříčků ve Velké Británii.

Singly

Prvním singlem byla samozřejmě píseň Dark Lady, která se dostala na první příčku v Billboard Hot 100 a na druhou v Canadian Singles. Píseň se tak stala třetí sólovým hitem v USA, který dosáhl prvního místa hitparád. Na tento úspěch se jí podařilo navázat až o pětadvacet let později singlem Believe ze stejnojmenného alba. Skladba Dark Lady se umístila v UK single charts na šestatřicátém místě. Následně byly vydány ještě dva singly. "Train of Thought", která dosáhla na sedmadvacáté místo v Hot 100 chart a deváté místo v Adult Contemporary chart. Brzy následoval třetí singl "I Saw a Man and He Danced with His Wife" a jako propagační singl byl ještě ve spojených státech vydán cover songu "Rescue Me".

Track list
Strana A
01"Train of Thought"
02"I Saw a Man and He Danced with His Wife"
03"Make the Man Love Me"
04"Just What I've Been Lookin' For"
05"Dark Lady"

Strana B
01"Miss Subway of 1952"
02"Dixie Girl"
03"Rescue Me"
04"What'll I Do"
05"Apples Don't Fall Far from the Tree"